Güz Dönemi Fidan Dikimi Başladı

  • Anasayfa
  • Güz Dönemi Fidan Dikimi Başladı
Güz dönemi alacağınız fidanların sertifikalı olmasına dikkat edin. Menşei bilinmeyen fidanları satın almayın. Korsan fidancılara güvenmeyin. Güz dönemi dikilen fidanlar ise ilkbahara göre daha verimli ve sağlıklı oluyor

Güz dönemi alacağınız fidanların sertifikalı olmasına dikkat edin. Menşei bilinmeyen fidanları satın almayın. Korsan fidancılara güvenmeyin. Güz dönemi dikilen fidanlar ise ilkbahara göre daha verimli ve sağlıklı oluyor

Malatya fidancılık Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe gazetemize yaptığı açıklamada Güz dönemi fidan dikimi sezonun açıldığını belirterek şöyle konuştu. “ Güz dönemi fidan sezonumuz da herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Malatya’nın kayısı fidanı para ediyor.  Malatya’da artık fidancılık bir sektör olmuştur. Eskisi gibi fidancılar pasif halde çalışma yapmıyorlar. Sonuçta Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dahil olmak şartıyla, Malatya’da fidan sektörünü güzel bir yere taşıdığımıza inanıyorum. Türkiye’deki birçok il arasında Malatya fidanı kalite konusunda önemli bir yere geldi. Burada halkımıza tavsiyemiz alacakları fidanları tanısınlar ve kaliteli sertifikalı fidan alsınlar. Rastgele menşei belirsiz fidanları almasınlar. Malatya’da bu konuda korsan fidancılar var. Fidanın çeşidini bilmiyorlar. Sertifikası yok, faturası yok, evrak yok. Bu kişiler fidan satmaya başladı. Fidanları alacağınız zaman belirli firmalardan temin edin. Aldığınız fidanların sertifikalarına bakın. Yanlış bir adım atmayın.”

 

YER KONUSUNDA VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYORUZ

İnönü Mahallesi sınırları içinde hizmet verdiklerini belirten Yumrutepe, “Bizim altyapımız var. Şehir mezarlığının tam karşısında bize yer yapıldı. İhale yapıldı, ihale bedelini verdik. Hala paramız Belediyede daha paramızı da almadık. Yerlerimizde altyapı hazırdır. Belediye başkanımız, büyüklerimiz diyecek ki oraya taşının biz hemen oraya taşınırız yerlerimizde yaparız. Biz bina falan istemiyoruz. Yer tahsis edip bize teslim etsinler Gerisini biz yaparız. Sadece belediyeden talebimiz yerin etrafını çevirip bize teslim etsin. Şu an İnönü mahallesinde faaliyet gösteriyoruz ama çevremizdeki komşular bizim faaliyetlerimizden dolayı şikâyetçi olmakta. Bu konuda da belediyelerimizden destek bekliyoruz. Konuyu Belediye başkanlarımıza da söyledik. 10 yıldır yer konusunda mücadele ediyoruz. Kayısı deyince akla Malatya geliyor. Bizim ekonomimizin en büyük değeri kayısıdır. Kayısının nereden geldiğini, nelere cevap verdiğini herkes biliyor. Ama kimse bize önem vermiyor. Buradan belediye başkanlarımıza sesleniyorum, ricada bulunuyorum, bize bir site yapsınlar. Bu işimizi faaliyet alanımızı bu siteye taşıyalım. Hem biz yer sahibi oluruz. Hem de mahalle sakinleri rahat eder ”diye konuştu.

HASTALIKLI FİDANLARI İÇERİ ALMIYORUZ

Fidan sağlığına da dikkat ettiklerini vurgulayan Yumrutepe bu konudaki hassasiyetlerini de; “Malatya’nın korktuğu bir virüs var. Şarka virüsü. Sert çekirdeklilerde görülen bir hastalıktır. Bu yüzden sert çekirdekli ağaçların dışarıdan Malatya girişleri yasaktır. Bu konuda önlemini almışız. Ayrıca bu konuda İl Tarım Müdürlüğü direktifleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Bir fidanlarımızı Malatya’nın Çolakoğlu bölgesinde üretiyoruz.  Burada istediğimiz kaliteyi yakalıyoruz. Vatandaş gidip 5 liraya Fidan alıyor. Yanlış fidan alıyor gelip yanlış fidanı dikiyor. Bu Şarka virüsü konusunda bugüne kadar Malatya’da mücadele ediyoruz ancak 2 yıldır da önlemini tamamen almışız. Tarım İl Müdürlüğü ile beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu konuda fidancıları da sesleniyorum herkes elini taşın altına koyacak sert çekirdeklilerde görülen şarka virüsünü Malatya’ya sokmayacağız. Yıllık Fidan üretimimiz 200 bin ile 300 bin arasında talebe göre değişiyor. Fidanlarımız sertifikalıdır. Bizde elma, armut, şeftali, ayva, badem, hünnap, ceviz gibi fidanları güz döneminde satıyoruz” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz

http://www.malatyasonsoz.com.tr/guz-donemi-fidan-dikimi-basladi-h245188.html

Henüz yorum yapan yok. İlk sen olmaz mısın?

Yorum Yap