Malatya Kayısıdan Vazgeçemiyor

  • Anasayfa
  • Malatya Kayısıdan Vazgeçemiyor
Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları, kayısı fidani dikmek isteyen vatandaşı harekete geçirdi. Fidan satım işini yapan fidancılar, susuzluk ve birçok neden gibi gözden düşen kayısı fidanlarına talebin hala yoğun olduğunu belirtti.

Fidan dikimi için en uygun dönem olduğunu belirten fidancılar, özellikle sonbahar sezonunda ekilen fidanların daha sağlam olduğunu belirtti. Kayısı fidanlarına talebin olduğunu aktaran fidancılar, fidan için can suyunun da çok önemli olduğunu söyledi.

‘CAN SUYU ÖNEMLİ’

Fidan dikiminin mutlaka bilinçli yapılması gerektiğini dile getiren Sıddık Yumrutepe, “Fidan denince bu sezon olarak 11. ayın birinde söküm ve dikim başar. Ta ki don olayı başlayana kadar. Kar yağar don başlar bu işler biter. Çünkü fidan dikimi sırasında fidana can suyu verilir. Aşırı soğuk günlerde bu can suyu verildiği zaman su, kökte donma yapar. Bir işe yaramaz 100 fidandan 10 fidan bile kurtaramazsınız. Bahar sezonu da aslında hava şartlarına bağlı oluyor. Soğuk havalar gittiği zaman başlar. Şubat ayı olur, Mart ayı olur soğuk havaya göre değişir. Don çözüldü mü, eksiye düşmedi mi, fidan dikim olayı başlar. Bahar sezonun da bu şekilde başlar. Bu süreçte ağaçlar yaprak domırana kadar. Ağaç domır verdiği zaman artık fidan dikilmez” dedi.

“ÜZERİNDEN BİR KIŞ GEÇMESİ GEREKİYOR”

Fidan dikim sezonunun yılda iki defa olduğunu hatırlatan Yumrutepe, “En iyi fidan dikim sezonu, sonbahara sezonudur.  Fidanın üzerinde bir kış geçmesi gerekiyor. Kış üzerinden geçtiği zaman 1 yıl fark ediyor.  Fark çok büyük oluyor bu nedenle. O nedenle son baharda dikilen fidanlar daha sağlam oluyor” diye konuştu.

“KAYISI PARA ETTİĞİ ZAMAN TALEP FAZLA”

Yumrutepe, gündemde olan kayısı ağaçlarının kesilmesine de değinerek, vatandaşların hala kayısı ağacına ilgi duyduğunu belirterek şöyle devam etti: “Ağaç kesilmesine rağmen kayısı fidan alımı çok güzel şekilde devam ediyor. Kuru kayısı para ettiği zaman vatandaş hemen kayısı fidanlarına yönelir. Kayısı fidanları şuan güzel gidiyor. Kayısı fidanlarına her zaman talep oluyor. Özellikle kuru kayısı para ettiği zaman talep fazla oluyor. Kuru kayısı şimdi 13-14 lira kadar satılıyor. Bizler zaman zaman şire pazarından gelen arkadaşlara soruyoruz.”

“MEYVE FAZLA KALDIĞI ZAMAN AĞAÇ KURUR”

Kayısının para etmediğini düşünenlere rağmen kayısı fidanlarını yine önerdiklerini aktaran Yumrutepe, “Vatandaşlar kayısının sulama sorunu gibi nedenlerden dolayı kuruma yaptığından şikâyetçi ama şu da var yaşlı kayısının üzerinde meyve fazla kaldığı zaman, 10 günden fazla kaldığı zaman ağaç kurur. Geçen sene de sular kısıtlıydı.  Ağaç suyunu almamıştı ama meyve de çok vardı. Vatandaş su yok diye karışmadı ama meyve çok kaldığı zaman daha çok zarar verir ağaca. Yaşı çok geçmiş kayısılar kesilebilir ama yerine yeni fidanlar dikmeli. Kayısı para etmiyor diye silkelemeyenler var onlarda yanlış yapıyor.   Kayısı hepten kurur. Bir de bu traktör ile silkeleme ile oldu mu, ağaç çok zarar görür. Fiyat olarak Çatal oğlu, Haceli oğlu 12 TL kaba aşılarda 10TL’den Pazar buluyor. En çok kayısı var Badem ağacı talep görüyor. Ceviz biraz daha düşmüş durumda. Diğer meyve ağaçları da 10 TL’den satışa sunuluyor” şeklinde konuştu.

“30 BİN TL PARA CEZASI VAR”

Yumrutepe, son olarak sertifikasız satıcılara da değinerek şunları söyledi: “Bizim alanlarımıza sertifikasız ürünler gelmez, yasak zaten. Yetiştiren için 30 bin TL para cezası var. Fidanlar sakat çıktığı zaman direk seni mahkemeye verebilirler ama korsan fidancılar buna sahip çıkmaz. O nedenle köylü insanlar bu işlerle uğraşanlar sertifikalı yetiştiricilerden almasını istiyoruz. Korsan yerden aldığın zaman bir hak gözetemesin.”

Yorumlar

Yorum Yap